Všetkým zamestnávateľom na Slovensku - Výzva - spojme sa !

Autor: Jozef Rošťák | 3.3.2015 o 0:03 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  1391x

Kuriozít máme na Slovensku viac než dosť,  dá sa povedať, že  sa s nimi stretávame dennodenne, avšak  popri tom uponáhľanom spoločenskom štýle, ich  v podstate už ani nepovažujeme za kuriozity. O probléme, na ktorý by som chcel takto verejne upozorniť , je naozaj jedna z absurdít, ktorú si pre zaneprázdnenosť možno ani neuvedomujeme. O čo sa jedná? O úhradu za služby verejnoprávnej RTVS, ktorá zo zákona vyplýva všetkým zamestnávateľom od počtu  troch zamestnancov.

Kuriozitou samotnou je fakt, že (práve našou sociálnou vládou v roku 2008 a opätovne v roku 2012) bol prijatý zákon, ktorým sú zamestnávatelia povinní za svojich zamestnancov platiť paušálny poplatok RTVS, ktorý závisí od samotného počtu zamestnancov.

 

3 -9 zamestnancov 4,64 € (mesačne)55,68 € (ročne)

10 – 49 zamestnancov18,58 €(mesačne)222,96 € (ročne)

50 - 249 zamestnancov79,66 €(mesačne)955,92 € (ročne)

250 - 999 zamestnancov199,16 €(mesačne)2389,92 € (ročne)

Nad 100 zamestnancov464,71 €(mesačne)5576,52 € (ročne)

 

Tento poplatok, ako sa v prijatom zákone uvádza, sa prerozdeľuje 70 % na služby poskytované verejnoprávnou televíziou a 30 % na služby poskytované verejnoprávnym rozhlasom.

 

Tu mi (zrejme nie len mne) napadá otázka : „Kto popri výkone svojej práce (zvlášť v dnešnej dobe) súčasne pozerá TV?“ Alebo to mal byť návod, že stolár by si popri práci mohol pozrieť nejaký seriál, murár by si pri murovaní pozrel zaujímavý dokument a predavačky za kasou v supermarketoch by napríklad mohli sledovať telenovely...

Lenže aj to má jeden háčik. Tento náš stolár, murár či predavačka už raz tento poplatok zaplatili. Aj na nich sa pamätalo v zákone – každá domácnosť, ktorá je pripojená k elektrickej sieti(teda každá), musí platiť za služby verejnoprávnych médií. Ak si to premietneme aj na zamestnávateľa – fyzickú osobu – tak aj ten už raz „daň za mediálne služby“ zaplatil.

 

Čiže sa jedná o dvojnásobné zaplatenie za tú istú službu. Alebo teda o dvojité zdanenie – a to či chcete alebo nie. Teda, či takéto služby využívate alebo nie, či ste si takéto služby objednali alebo nie, či vôbec je reálne tieto služby na pracovisku vyžívať alebo nie....jednoducho ZAPLAŤ!

O dvojitom zdanení existujú medzinárodné dohody, ba dokonca je to zakotvené aj v ústavnom zákone – ako základne ľudské právo. V prípade zákona o dvojitom zdanení príjmov sa zdaňuje len to, čo naozaj reálne zarobíte. Avšak v prípade zákona o duplicitne uhrádzaných poplatkov za služby RTVS(keďže sú viazané na zamestnancov, ktorí si už svoj poplatok za tú istú službu zaplatili) platíte, hoci reálne žiadnu službu nevyužívate alebo ju dokonca ani využívať nemôžete.

 

Aby toho ešte nebolo málo. Ďalšou absurditou v tomto zákone, je skutočnosť, že platíte daň aj za to, že vôbec chcete ľudí zamestnávať. RTVS disponuje údajmi o počte vašich zamestnancov, ktoré jej poskytuje Sociálna poisťovňa. Táto do počtu vašich zamestnancov zahŕňa aj pracovníčky, ktoré sú napríklad rok, dva alebo päť rokov na materskej či rodičovskej dovolenke.

 

Príklad : Zamestnávate zamestnankyne, ktoré po čase odídu na MD resp. RD a vy na miesto nich prijmete ďalšie zamestnankyne a to sa vám možno počas niekoľkých rokov zopakuje povedzme 5 krát. Vaša firma povedzme potrebuje 46 zamestnancov(ročný poplatok 222,96€), avšak vy máte ešte 5 zamestnankýň, ktoré sú toho času niekoľko rokov na MD alebo RD, teda Sociálna poisťovňa poskytne RTVS údaj, že máte 51zamestnancov (ročný poplatok 955,92 €)

 

Teda jednoducho a zrozumiteľne zhrnuté:

Vy – ako napríklad fyzická osoba platíte koncesionárske poplatky doma, za pracovníčky(ktoré platia koncesionárske poplatky doma), a ktoré u vás pracujú, platíte tieto poplatky ešte raz - ako zamestnávateľ, a do tretice platíte aj za tie zamestnankyne, ktoré sú napríklad už päť rokov doma na RD....no povedzte, či toto nie je absurdita?

 

Záver :

Myslím, že naozaj podstatná väčšina z nás si v tejto dnešnej uponáhľanej dobe ani neuvedomuje nezmyselnosť a absurditu niektorých zákonov. Alebo si ju uvedomujeme, ale nemáme čas alebo silu riešiť ich. V tejto veci nejde len o finančnú záťaž ,ale najme o princíp, ktorý nechávame bez povšimnutia. Preto by som touto cestou chcel poprosiť  všetkých zamestnávateľov, ktorí by sa týmto problémom na akejkoľvek úrovni  boli ochotní bližšie zaoberať a dosiahnuť v tejto veci racionálneho výsledku. Osobne budem v tejto veci akýmkoľvek spôsobom nápomocný.

Touto cestou by som takisto chcel vyzvať k riešeniu tohto problému aj poslancov NRSR, ktorým nie je ľahostajná situácia zamestnávateľov na Slovensku, ktorí sa aj napriek rôznym systémovým prekážkam snažia pristupovať zodpovedne k celej spoločnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?