K včerajšiemu sviatku...že víťazstvu nad fašizmom

Autor: Jozef Rošťák | 9.5.2013 o 23:35 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1165x

Už niekoľko rokov  sa mi každoročne pri tomto sviatku žiada vypovedať aspoň pár slov k poznámke v kalendári pri dátume 8.5. Čítajúc červenými písmenkami napísané „Víťazstvo nad fašizmom" sa pýtam, kto vlastne nad kým zvíťazil? Slovensko predsa v 1938 roku za cenu Slovenského štátu podpísalo pakt so samotným fašistickým lídrom - Nemeckom. Neviem, čo si to tu vlastne chceme nahovárať...že tomu tak nebolo? Chápem, keď si takúto poznámku v kalendári uvedie Česko alebo iný okupovaný štát, ale Slovensko, ktoré bolo spojencom Nemecka či fašistického Talianska?...to znie prinajmenšom trošku paradoxne. Myslím, že nám chýba troška pokory si toto priznať. Teraz nejde o to, prečo k takému niečomu vôbec došlo, ide o to si len priznať, že takáto je história, ktorú nemôžeme zmeniť.

 

Práve od tohto obdobia - začiatku 2.svetovej vojny je dosť  polemiky a klamstva, ktoré je v bývalých komunistických štátoch  „udržiavané"  až dodnes.  Dovolím, si tvrdiť, že len mizivé percento Slovákov vie napríklad, že Poľsko po napadnutí Hitlerom 1.9.1939 bolo 17.9.1939 od východu napadnuté Stalinom - teda  červenou armádou. Odporúčam pozrieť si film Katyň, kde je ukázané ako súčasne napríklad v Krakove na jednej strane funguje gestapo a súčasne červená armáda -každý si zatýka „svojich". Takéto historické fakty nevedia ani niektorí učitelia dejepisu - lebo náš „veľký brat" z východu sa dôkladne  postaral o to, aby sa takéto veci ani na svet neukázali.  Tým, že sme boli spojencami  Nemecka, sme samozrejme od juhu takisto napadli Poľsko...no predstavte si, že by sa takáto informácia po vojne objavila v knihách dejepisu, keďže  sme po „diplomatickom znovurozdelení Európy"  na východ a západ patrili spolu s inými krajinami RVHP pod náš Sovietsky zväz ....a takto tomu malo byť na večné časy, a nikdy inak.

Nemyslím si, že teraz treba za toto obdobie našej histórie niekoho posudzovať či súdiť, avšak s troškou pokory si treba pripomenúť, že tomu bolo tak a nie inak. A ak už si úprimne ako štát chceme uctiť ukončenie 2.svetovej vojny , tak to radšej možno aj tak nazvime.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?