Jadranská zmrzlina bývala na Orave „TOP“

Autor: Jozef Rošťák | 5.5.2011 o 10:11 | (upravené 5.5.2011 o 10:17) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  1607x

    Oj oj, kdeže sú tie časy, keď sa v Dolnom Kubíne - vtedajšom okresnom meste celej Oravy objavil mladý muž z vtedajšej Juhoslávie, ktorý prevádzkoval zmrzlinový stánok na nástupišti ČSAD. Neviem teda, ako to bolo možne z legislatívneho hľadiska, keďže to bolo ešte za bývalého režimu, ale chýr o tejto zmrzline sa niesol celou Oravou ako v rozprávke. Ľudí jadranská zmrzlina tak očarila, že keď niekto z rodiny či známych cestoval do Kubína, prosili priniesť niekoľko kôpok v termoske. Dnes by sa vtedajšiemu zvyku iste mnohí čudovali, veď zmrzlinu máme na každom kroku. V podstate aj vtedy v hlavnej letnej sezóne boli po dedinkách malé zmrzlinové stánky. Ale na „jadranskú" nemala ani jedna z nich.  

...a prešlo viac ako dvadsať rokov...

 

Čo sa za ten čas zmenilo? Pán z Juhoslávie tu zostal, ale čo sa stalo s „jadranskou“? Aj jej názov zostal, ba sa dokonca rozšíril po všetkých dedinkách už dnešných troch okresov....čo sa však stratilo je jej obsah. Vytratila sa podstata veci ...princíp výroby a možno aj určité zanietenie. Niet sa však čomu čudovať, taký je trend našej doby. Už ani Orava nie je výnimkou globalizovanej Európy. Aby mohlo byť „všetko“ rovnaké, treba to „trošku“ upraviť....no a takto sme začali vytvárať veci okolo umelo. Veď koľkože to všetko má výhod!

Prestalo sa„oplácať“ produkovať mlieko, veď si ho do tetrapakov dokážeme namiešať zo sušeného prášku, ktorý si dovezieme. Že aké plus?...mliečko sa nám takto nepokazí, šetrí nám čas a peniaze. Koľko to všetko obsahuje emulgátorov a stabilizátorov a ako to vplýva na naše zdravie, to už nás ani moc nezaujíma. Vyhráva cena a  niekedy to nešťastné „zjednodušovanie si života“...a paradox : „na úkor života“.

No a podobne zrejme dopadla aj „naša jadranská“. Určite sa „neopláca“ zháňať čerstvé mlieko s kvalitnou smotanou, náročne ho pasterizovať a udržiavať, aby sa nepokazilo a následne si miešať zmrzlinu. Nehovoriac o tom, že budeme mať denne na krku Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Určite je oveľa jednoduchšie namiešať si zmrzlinu z „nepokaziteľnej“ práškovej hmoty. Jednoduchšie to iste je, ale pre mňa to už dlho nie je tá „jadranská zmrzlina“, ktorá mi utkvela v pamäti z autobusovej stanice v DK.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?